Jak poznat (ne)kvalitní pH elektrodu

Informací není nikdy dost a tak bychom Vám chtěli poskytnout něco málo o tom, jak posoudit kvalitu elektrody, ať už ji budete kupovat od kohokoli.

Asi první, co by vás mělo na pH elektrodě zajímat, je skladování. Pokud je citlivá membrána pH elektrody z kvalitní skloviny, nevadí ji, když vyschne. Obvyklým znakem horších pH-citlivých membrán totiž bývá, že když vyschnou, dojde k destrukci povrchové vrstvy a elektroda již pak neměří, nebo jen velmi špatně. Lepší elektrody stačí pouze ponořit na určitou dobu (dle návodu) do roztoku a jsou opět plně funkční.

Druhá věc, kterou nepoznáte na první pohled, ale je dobré si ji všimnout, je reakce pH elektrody na strmou změnu pH. Pokud se pH elektroda "unaveně plíží" přes potenciálový rozsah, je něco v nepořádku a takováto elektroda je buď stará a zralá na výměnu nebo od výroby zmetek. Nejjednodušeji zkoušku provedeme, že vezmeme například pufr pH 4 a 9 (popřípadě roztok 0,1M HCl a 0,1M NaOH) a sledujeme odezvu po předání elektrody z jednoho roztoku do druhého.

A do třetice - životnost pH elektrody. Pokud při běžných aplikacích elektroda po půl roce odchází, radši si ji příště už nekupujte. Naši zákazníci s pH elektrodami měří v průměru kolem dvou let (někteří méně, jiní třeba i 4 nebo 5 let).

 
Monokrystaly, s.r.o, Přepeře 297, 512 61 Přepeře, Czech republic
Tel: +420 481 325 857, Tel/Fax: +420 481 313 200, Mobile: +420 775 325 857